Horia Tecău şi Max Mîrnîi s-au impus în finala de “dublu” de la Beijing în faţa italienilor  Fabio Fognini şi Andreas Seppi, scor 6-4, 6-2 şi au cucerit primul trofeu, după o pauză de patru luni.

tecau-mirnyi

O oră şi 8 minute, pentru o victorie în două seturi în faţa italienilor Fabio Fognini şi Andreas Seppi, al treilea titlu împreună, dar cel mai important pentru că vine într-un turneu ATP 500. Cu această victorie, obţinută după un meci controlat, în care eficienţa serviciului a fost crucială, Horia Tecău şi Max Mirnîi s-au apropiat de locurile calificante la Turneul Campionilor. Înainte de Beijing, erau pe 11, cu 1.970 de puncte, acum au urcat pe 9, cu 2.470, la numai 120 de puncte în urma perechii Marrero-Verdasco, situată pe 8.

16 titluri la dublu are Tecău în palmares, inclusiv cel de la Beijing, pentru care a împărţit cu Mirnîi 164.580 de dolari